Jak zaplanować ślub i wesele w Warszawie

Jesteście zaręczeni, gratuluję. Była euforia teraz czas na szaleńcze przygotowania i pytanie Jak zaplanować ślub i wesele w Warszawie. Przerażona? Niepotrzebnie. Dasz radę, nawet jeśli planowanie to nie Twój konik.

Ślub zawsze kojarzy się z planowaniem. Z początkiem roku można czuć dodatkową presję w temacie organizacji. Nie sposób uniknąć tematu, gdy w sieci huczy od planów, postanowień, nowego nastawienia i haseł zapewniających, że z dobrym planem wszystko się uda.

Niestety, albo stety jestem jednostką, która nie lubi planować. Planowanie męczy mnie okrutnie, przez co tracę chęć do jakiegokolwiek działania. Masz podobnie? Przybij piątkę i czytaj dalej.

Chociaż sama nie planowałam ślubu, podejrzewam, że w Twojej głowie panuje chaos od nadmiaru informacji, rad i inspiracji. Aby go trochę uporządkować swoim pannom młodym zadałam pytanie: Jak zaplanować ślub i wesele w Warszawie? Dzięki ich odpowiedziom specjalnie dla Ciebie stworzyłam dość prosty plan na organizację, z którego będziesz czerpać przyjemność planując swój wielki dzień.

Szukając poradników ślubnych dotyczących organizacji na pewno czytałaś, że planowanie ślubu i wesela trzeba rozpocząć od zespołu, od sali i od fotografa. Owszem jest to ważne, ale nie zaczynaj od tego.

Budżet ślubny

To od niego powinnaś rozpocząć planowania. Ola, której ślub odbył się 2 miesiące temu, jest świetną dziewczyną z bardzo praktycznym podejściem do życia i takim samym podejściem do organizacji ślubu. Chciała jednak mieć romantyczne detale i nie zatracić się w bezsensownych wydatkach. Właśnie dlatego wyznaczenie budżetu było dla niej sprawą nadrzędną.

Bez wiedzy o waszych realnych, finansowych możliwościach Twoje wizje nie mają najmniejszego sensu, bo co z tego, że wymyślisz sobie cuda na kiju, jeśli wasze finanse pozwalają jedynie na kij. To działa również w drugą stronę. Nieświadomi swojego budżetu wybierzecie coś mniej atrakcyjnego nie z rozsądku, a z obawy, że po drodze coś się Wam posypie i w konsekwencji pieniędzy nie wystarczy na coś istotnego. I tu z radą przychodzi Monika, która swój ślub organizowała krocząc ścieżką priorytetów.

Jak zaplanować ślub i wesele w Warszawie 1

Określ priorytety

Musisz wiedzieć bez czego nie wyobrażasz sobie ślubu. Może jest to sukienka od Twojego ulubionego projektanta? Może któraś sala tak przypadła Ci do gustu, że stała się Twoim wymarzonym miejscem na wesele? A może zdjęcia fotografa tak Cię zachwycają, że jesteś w stanie podporządkować datę ślubu do jego kalendarza? Twój ślub, twoje priorytety. Tylko nie rozmarz się zbyt mocno przy tym punkcie, bo czeka Cię kolejne zadanie.

jak zaplanować ślub i wesele w Warszawie

Lista gości

Wiesz już ile masz pieniędzy na ślub i wesele. Pewnie wiesz też, że Twój ślub musi odbyć się w industrialnej przestrzeni i w sukni od Very Wang. Wiesz, że wszystko ma być sfotografowane w reporterskim stylu, bo chcesz czuć się swobodnie. To już jest dobry punkt wyjścia, tylko jak twierdzi Iwona może wziąć w łeb, jeśli nie określisz liczby gości.

Iwonie marzył się ślub wśród znajomych, nie chciała zapraszać pociotek, z którymi widziała się raz w życiu. Liczba gości miała się zamknąć w 30. Była to dla niej idealna liczba, aby móc się bawić ze wszystkimi, móc rozmawiać ze wszystkimi po kilka razy i tyle czasu ile będzie chciała. Kiedy usiadła do listy, zdziwiła się, bo zapisała na niej 80 nazwisk. Po wszelkich kombinacjach i ustaleniach z narzeczonym zamknęli listę na 64 osobie i do tej liczby musieli dopasować i budżet, i salę.

jak zaplanować ślub i wesele w Warszawie

Widełki cenowe

Każdy wie, że trzeba znać cenę nim się za coś zapłaci. Z usługami ślubnymi zazwyczaj wiemy orientacyjnie, co ile kosztuje i ile byśmy chcieli wydać na poszczególne usługi. Teraz dzwoń, pisz, zbierz informacje o konkretnych cenach za usługi, które Cię interesują. Pamiętaj, że poza priorytetowymi sprawami jest jeszcze całe mnóstwo spraw mniejszych. Z niektórych możesz całkowicie zrezygnować, bo nie będą miały wpływu na jakość Twojego dnia. Niektóre rzeczy zamienisz na niskobudżetowe, bo równie dobrze spełnią swoją funkcję. Jednak wszystko na co się zdecydujesz, nadal musi mieścić się w budżecie.

Jak zaplanować ślub i wesele w Warszawie 2

Bukuj

Gdy już znajdziesz priorytetowe sprawy na poziomie, na którym chcesz i mieszczące się w Waszym budżecie, zaprzestań poszukiwań. Oszczędzisz w ten sposób czas i stres. Im dłużej szukasz, tym większy masz wybór, a to w niczym nie pomaga. Pamiętaj również, że nikt nie czeka na Twoją decyzję i im dłużej będziesz ją odwlekać tym większe prawdopodobieństwo, że poszukiwania będziesz musiała rozpocząć od nowa. Tak miała moja przyjaciółka, kiedy zbyt długo zastanawiała się nad salą.

jak zaplanowac slub i wesele w warszawie

Harmonogram przygotowań

Ten punkt jest szczególnie ważny, gdy planujesz swój ślub na odległość.

Gosia, której ślub fotografowałam 2 lata temu, chciała spokoju przed samym ślubem. Wydawało się to niedorzeczne, bo ślub w Polsce planowała mieszkając we Francji. Jednak udało jej się wszystko załatwić będąc w Polsce jedynie 3 razy. Z jej doświadczeń, jak również z doświadczeń Oli, Iwony, Anny, Kasi i kilku innych panien organizujących ślub na odległość, wynika, że kluczem dobrego harmonogramu jest łączenie zadań, załatwianie jak najwięcej za jednym razem i dzielenie spraw na: błahe, ważne, pilne

Łącz zadania i załatwiaj jak najwięcej za jednym razem

Warszawa, choć dobrze skomunikowana, bywa miastem zakorkowanym, a odległości między poszczególnymi punktami zawsze jakoś dziwnie się wydłużają, gdy chcesz wszystko szybko załatwić. Wybierając się na spotkanie z managerem sali umów się również z dekoratorką. Dzięki temu za jednym zamachem określisz harmonogram wesela, menu, wybierz wiązankę i dodatki, zaplanujesz ustawienie stołów. W jednym miejscu umów spotkania z fotografem, filmowcem i najlepiej w okolicy salonu, w którym wcześniej zrobisz próbny makijaż. Taka organizacja pozytywnie wpłynie na Twoją decyzyjność. Dobrze przygotuj się do spotkań. Spisuj wszystkie pytania, które przyjdą Ci do głowy, dowiedz się jakie dokumenty musisz mieć ze sobą i odpowiednio wcześnie umów wszystkie spotkania. Bądź konkretna i przygotowana, a do dnia ślubu wszystko będzie szło z górki.

Najpierw sprawy ważne, nie pilne i nie błahe

Tak naprawdę dziewczyny, które mają ślub za sobą zgodnie twierdzą, że należy zająć się tylko sprawami ważnymi. Jeśli dobrze określisz priorytety i wybierzesz właściwych wykonawców, pozbędziesz się spraw pilnych, które zazwyczaj wypadają w sam dzień ślubu. Tego dnia chcesz przecież się dobrze bawić, a nie gasić pożary. A ze sprawami błahymi jest tak, że jeśli nawet coś pominiesz, świat się nie zawali. Nie warto poświęcać im zbyt dużo czasu, zwłaszcza, że można je zlecić komuś innemu, np. świadkom.

Jak zaplanować ślub i wesele w Warszawie 3

Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci w wyznaczeniu planu własnego działania. Znajdź dla mnie chwilę i podziel się opinią w komentarzu.

Trzymam kciuki za Wasz ślub,

Monika

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.