5 BŁĘDÓW W WYBORZE FOTOGRAFA ŚLUBNEGO 1

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Wybór fotografa ślubnego to trudne zadanie. Niestety często źle się do tego zabieracie, w konsekwencji rezygnując z fotografa, którego zdjęcia naprawdę zrobiły na Was wrażenie. Aby Wam trochę pomóc, przygotowałam listę 5 błędów w wyborze fotografa ślubnego.

Błąd nr 1

Szukacie dobrego fotografa ślubnego, ale ograniczacie się do rynku lokalnego.

Bardzo często szukając dobrego fotografa ślubnego skupiacie się na fotografach ślubnych z waszego miasta, np. Warszawy, Otwocka, Legionowa, Ełku Tymczasem dobry fotograf ślubny, który spełni Wasze oczekiwania, może zamieszkiwać okolice miasta lub być z drugiego końca Polski. Obecnie nie stanowi to żadnego problemu. Wielu fotografów pracuje na terenie całej Polski, a nie tylko miasta, w którym aktualnie mieszka. I wcale nie musi się to wiązać z większymi kosztami jego zatrudnienia.

Błąd nr 2

Chcecie mieć wspaniałe zdjęcia ślubne, ale przekładacie ilość zdjęć nad jakość zdjęć.

Nie wiem skąd to się bierze, może to czasy konsumpcjonizmu w jakich żyjemy, ale każda oferta, która oferuje więcej od razu spotyka się z zainteresowaniem. Wówczas porzucacie myśl o jakości tego, co dostajecie. W przypadku fotografa ślubnego bądźcie czujni, bo o ile torby ubrań kupione na wyprzedażach możecie w każdej chwili wymienić lub zareklamować ich jakość, o tyle zdjęć ślubnych, które wykona Wam fotograf ślubny nie wymienicie nigdy. Niestety Wasze niezadowolenie nie spowodują wymiany zdjęć na lepsze. Skupcie się na historii, którą dostajecie, jeśli będzie wspaniale opowiedziana w 200-300 zdjęciach, po co Wam więcej?

Błąd nr 3

Marzycie o pięknie opowiedzianej historii Waszego ślubu, ale wybieracie fotografa ślubnego sugerując się głównie zdjęciami z pleneru.

Każdy lubi zdjęcia ślubne z sesji plenerowej, bo są w ładnych miejscach, skupiają się na parze i na jej uczuciach. Często też powstają w spokojniejszym czasie niż dzień ślubu, ale stanowią 1/4 wszystkich zdjęć, które otrzymacie od swojego fotografa ślubnego. Nie mówię, że zdjęcia plenerowe nie są ważne, bo są i nie wyobrażam sobie bez nich albumu ślubnego, ale nie mogą one przyćmić pozostałych zdjęć. To na zdjęciach z reportażu zobaczycie jak fotograf postrzega świat, co widzi, jak widzi i jak to prezentuje swoim parom. Na fotografiach z reportażu ślubnego też zauważycie czy pojedyncze kadry są już opowieścią, czy poza pierwszym planem coś się pojawia na zdjęciu. Oczywiście nie każde zdjęcie musi mieć pięć planów, ale dobrze by było, aby zdjęcia ślubne były bogate w treść, przecież tego dnia tyle się dzieje.

Błąd nr 4

Zależy Wam na dobrym fotografie ślubnym, ale szukacie go w złym momencie.

Planując ślub powinniście zacząć od wyboru zespołu/dj, następnie wybrać miejsce ślubu i na trzecim miejscu fotografa. Dlaczego taka kolejność? Niezależnie od tego, gdzie zorganizujecie ślub, jeśli będzie dobra muzyka Wasi goście będą się świetnie bawić, a mając już miejsce i zespół ślubny/dj dostarczycie fotografowi niezbędnych informacji o lokalizacji, oświetleniu. W ten sposób odhaczycie 3 najważniejsze punkty, 3 kosztowne punkty i lepiej rozdysponujecie pozostały budżet.

Kiedy odkładacie wybór fotografa na koniec obniżacie swoje wymagania, ponieważ pozostająca kwota nie jest wystarczająca na opłacenie fotografa ślubnego, który od razu Was zachwycił, a przecież to zdjęcia tak naprawdę są jedyną trwałą pamiątką z dnia ślubu.

Błąd nr 5

Uwielbiacie zdjęcia, któregoś fotografa, ale cena za reportaż ślubny decyduje o jego wyborze.

Niezależnie od tego, co chcemy zamówić, cena potrafi nas zniechęcić, niepotrzebnie. Oczywiście każdy planuje budżet ślubny zgodnie ze swoim rozsądkiem i na miarę swoich możliwości, ale jeśli uznaliście, że waszego najlepszego fotografa ślubnego znajdziecie za 3000zł, a okaże się, że ten Wasz idealny fotograf wycenia swoje prace na 5000zł to przecież macie jeszcze około 12 miesięcy na zaoszczędzenie brakującej kwoty. Jest to wykonalne, zwłaszcza w imię najwspanialszej pamiątki ślubnej, do której z miłą chęcią będziecie wracać. Poza tym pamiętajcie, że Wasz urok osobisty może się przyczynić do owocnych negocjacji… tylko nie próbujcie 5000zł zamienić na 1500zł- to na pewno się nie uda, nawet jeśli będziecie ociekać fantastycznością.

Mam nadzieję, że te drobne wskazówki, pomogą Wam w wyborze fotografa na Wasz ślub. Trzymam za Was kciuki.