ile kosztuje fotograf ślubny

Budżet na fotografa ślubnego

Pytanie Ile kosztuje fotograf ślubny? wraca jak bumerang z każdym nowym sezonem ślubnym, a odpowiedź zawsze jest ta sama- tyle ile pieniędzy na niego przeznaczysz. W każdym przedziale cenowym znajdziesz kogoś, kto wykona zdjęcia ślubne, ba nawet znajdziesz kogoś, kto zrobi to za darmo.

Średnio na fotografa ślubnego Para Młoda przeznacza 10% swojego całkowitego budżetu (średni budżet na ślub w Warszawie w 2017 roku wyniósł około 50 000zł). Jak się ma do tego Twój budżet? Może jest mniej więcej na tym samym poziomie, a może dużo niższy?

Jeżeli Twój ślub jest na wyższym poziomie niż 50 000zł, istnieje szansa, że organizujesz ślub z wyższej półki, dbając o wszystkie szczegóły. Typowe Panny Młode, które planują ślub z wyższej półki, zwykle rezerwują więcej swojego budżetu na ślub dla fotografa, ponieważ kupują także sesje zaręczynowe i albumy dla rodziców.

Jeśli Twój budżet ślubu jest niższy od średniej (45 000zł lub mniej), istnieje duża szansa, że ​​będziesz podejmować większość decyzji w oparciu o budżet. Wiele par, które mają ścisły budżet, ma trudności ze znalezieniem przyzwoitego fotografa ślubnego z dwóch powodów. Po pierwsze, cena jest proporcjonalna do talentu. Po drugie, wiele narzeczonych oczekuje czegoś więcej, niż pozwala na to ich budżet i nigdy nie znajdą dobrego fotografa, który chce pracować za mniej pieniędzy.

Planowanie zacznij jednak od tych 10%, to dobra kwota wyjściowa i postaw sobie podstawowe pytanie:

Czego oczekuję od fotografa ślubnego?

dokumentacji całego dnia, odbitek, fotoalbumu z pełnym reportażem, zdjęć niepozowanych, fotografii tylko z ceremonii zaślubin, naturalnych kolorów, album tradycyjnego, odbitek w pudełku, zainteresowania, sesji w dniu ślubu, terminowości, zaufania, dobrej relacji, wyblakłych barw, opowieści, emocji na zdjęciach, swobodnej atmosfery, zdjęć pozowanych, ciemnej kolorystyki, ciekawie opowiedzianej historii, bystrego oka, schematów, kreatywności, dobrej rady, pleneru ślubnego innego dnia…

To tylko podpowiedzi, które powinny Cię nakierować na swój cel poszukiwań. Zakreśliłaś sobie w kółeczko to, czego potrzebujesz? To przechodzimy dalej.

Wszystko czego potrzebujesz

Każdy fotograf ma jeden dzień, aby opowiedzieć Waszą historię, aby dostrzec miłość w Waszych oczach, uchwycić śmiech gości, zatrzymać łzy wzruszenia Twojej mamy, zaobserwować stres na Twojej twarzy przed powiedzeniem TAK, nadążyć za szaleństwem na parkiecie i w dodatku sfotografować to w niebanalny sposób. Dlatego wszystko czego potrzebujesz trwa od przygotowań do zabawy włącznie, a następnie jest Ci udostępnione w albumie lub na odbitkach. To jest wszystko, czego tak naprawdę potrzebujesz i czego dostarczy Ci podstawowa oferta fotografa.

Co dalej?

Wiesz już jaki masz budżet, jakie oczekiwania i co Ci w zupełności wystarczy, aby cieszyć się wspomnieniami. Teraz świadomie możesz zacząć szukać. Przeglądaj zdjęcia i dzwoń do fotografów, przez maila nie poznasz osoby. Sam głos, pierwsze zdanie, chwila rozmowy zapalą światełko w Twojej głowie. Następnie spotykaj się, sprawdź czy możesz zaufać, czy czujesz, że fotograf zaangażuje się w Twój ślub czy może będzie to dla niego kolejne zlecenie. W tym czasie nastąpi

Zderzenie z budżetem

 

I albo odtańczysz taniec radości, albo zagryziesz wargi z rozpaczy. Teraz wróć do punktu wyjścia. Ponownie spójrz na swój budżet weselny i sprawdź, czy możesz zwiększyć swój budżet na fotografię ślubną, dokręcając go gdzieś indziej? A może musisz ponownie go przeanalizować? Czy naprawdę potrzebujesz pleneru ślubnego w innym dniu? Czy naprawdę potrzebujesz dodatkowych albumów dla rodziców? Czy potrzebujesz albumu/odbitek? (nie rezygnuj z odbitek, niebawem napiszę dlaczego)

Pamiętaj, że istnieje ogromna różnica między potrzebą czegoś, a pragnieniem czegoś! Określ dokładnie jak cenna jest dla Ciebie fotografia. Nie tak dawno sama miałam klientkę, która stała przed wyborem: drogi fotograf i tania sukienka, czy droga sukienka i tani fotograf. Zgadnij, co wybrała?

Jeśli jesteś zadowolona z oferty fotografa, zdjęcia Ci się podobają, a sposób pracy odpowiada, to śmiało zatrudnij go!

Niezależnie od tego jakiego wyboru dokonasz, nie planuj swojego ślubu w oparciu o wytyczne magazynów ślubnych, czy stron internetowych. To, że ktoś wyliczył średnie wydatki na ślub, nie oznacza, że Ty też musisz tyle wydać. Miej tylko na uwadze, że wybierając fotografa ślubnego, inwestujesz w swoje wspomnienia i to one za kilka lat będą najcenniejsze.

Monika

Może Cię też zainteresować wpis: 5 błędów w wyborze fotografa ślubnego